Yayın Politikası

Odak ve Kapsam

“Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi” yılda iki kez yayımlanan, Temel Mühendislik ve Fen Bilimleri alanlarındaki deneysel ve kuramsal çalışmalarn yeraldığı hakemli bir dergidir.

Mühendislik ve Fen Bilimleri alanlarındaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri araştırmacılara aktarmak, yapılan çalışmaların bilimsel yayınlara dönüştürülmesi konusunda araştırmacılara destek vermek ve evrensel bilime katkıda bulunmak dergimizin en önemli hedefleri arasındadır. Dergimizde orijinal makale, derleme, teknik not ve editöre mektup türlerindeki çalışmalara yer verilmektedir. Dergimize, gönderilmiş olan bu tür çalışmaların değerlendirilme sürecinde; en az üç hakem görüşü dikkate alınmakta ve çalışmaların değerlendirilme sürecinde hakem ve yazarlar karşılıklı olarak birbirlerinin isimlerini görmemektedir. Ayrıca hakem değerlendirme sürecinin kısa sürede tamamlanması ve bu sürenin üç ayı aşmaması hedeflenmektedir.

Yayımlanmak üzere gönderilmiş olan bu tür çalışmaların, başka hiç bir yerde yayımlanmamış olması veya başka bir yerde yayımlanması için değerlendirilme aşamasında dahi olmaması gereklidir.

Dergimizde yayımlanmak üzere çalışma göndermek isteyen araştırmacılarımız, www.edergi.bilecik.edu.tr  web adresinden yazım kuralları ve makale gönderimi ile ilgili diğer bilgilere ulaşabilirler.

“Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi”nde yayımlanan ve online olarak görüntülenen tüm eserlerin yayın hakkı Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne aittir ve yayımlanan eserlerin bilimsel ve diğer hususlara ilişkin yasal yükümlülüklerinden yazarlar sorumludur. Editörler, yayın (Bilim) kurulu ve yayımcı yayımlanan eserlerden sorumlu tutulamaz.  

 

 

Bölüm Politikaları

Orjinal Makaleler

Seçilmiş Açık Başvurular Seçilmiş Dizinlenmiş Seçilmiş Hakem Değerlendirmesinden Geçmiş

Derleme

Seçilmiş Açık Başvurular Seçilmiş Dizinlenmiş Seçilmiş Hakem Değerlendirmesinden Geçmiş

Teknik Not

Seçilmiş Açık Başvurular Seçilmiş Dizinlenmiş Seçilmiş Hakem Değerlendirmesinden Geçmiş

Editöre Mektup

Seçilmiş Açık Başvurular Seçilmiş Dizinlenmiş Seçilmiş Hakem Değerlendirmesinden Geçmiş
 

Değerlendirme Süreci

Dergimizde orijinal makale, derleme, teknik not ve editöre mektup türlerindeki çalışmalara yer verilmektedir. Dergimize, gönderilmiş olan bu tür çalışmaların değerlendirilme sürecinde; en az üç hakem görüşü dikkate alınmakta ve çalışmaların değerlendirilme sürecinde hakem ve yazarlar karşılıklı olarak birbirlerinin isimlerini görmemektedir. Ayrıca hakem değerlendirme sürecinin kısa sürede tamamlanması ve bu sürenin üç ayı aşmaması hedeflenmektedir.

Yayımlanmak üzere gönderilmiş olan bu tür çalışmaların, başka hiç bir yerde yayımlanmamış olması veya başka bir yerde yayımlanması için değerlendirilme aşamasında dahi olmaması gereklidir.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi'ne gönderilen makaleler üç hakem tarafından değerlendirilir. Makalenin dergide yayımlanabilmesi için en az iki hakemin çalışma hakkında olumlu görüş bildirmesi gerekir. 

Hakemler değerlendirme sonucunu editöre gönderirken aşağıdaki adımları izlemelidir:

A) Makale Değerlendirme Sonucunu İletmek İçin

 1.  http://edergi.bilecik.edu.tr/index.php/fbd/index adresi aracılığıyla Dergi ana sayfasına giriniz.
 2. Ana menü çubuğundaki ÜYE GİRİŞİ seçeneği aracılığı ile sisteme giriş yapınız.
 3. Değerlendirilmek üzere gönderilen makale adı/adları Etkin Öneri sayfasında listelenecektir.   Değerlendirme sayfasına geçmek için makale adı üzerine tıklayınız.
 4. #4 Değerlendirme sayfasında öncelikle "Değerlendirilecek Başvurular" ve " Değerlendirme Zamanlaması" başlıklarına göz atınız.
 5. Kullanıcı adı ve şifrenizi anımsamıyorsanız KULLANICI seçeneği kısmında "Şifrenizi mi unuttunuz?" bağlantısı aracılığı ile şifrenizin gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

 

B) Değerlendirme Basamakları

"Değerlendirme basamaklarını kontrol ediniz" başlığı altında sırasıyla:

 1.  Editörün bilgilendirilmesi ve diğer adımların aktif hale gelebilmesi için “Değerlendirmeyi Yapacağım" ifadesinin yanıdaki simgeye tıklayınız. Değerlendirmeyi kabul etmiyorsanız, “Değerlendirmeyi Yapamayacağım” ifadesinin yanındaki simgeye tıklayarak otomatik olarak oluşturulacak e-postayı, editöre gönderiniz. Değerlendirmeyi kabul ettiyseniz bundan sonraki basamakları sırasıyla izleyerek değerlendirmenizi tamamlayınız.
 2. Hakem Rehberi inceleme uyarısı bilgilendirme bakımından bu adımda verilir.
 3. Değerlendirilmek üzere tarafınıza sunulan makaleyi ve varsa eklerini açmak/indirmek için dosya isim/isimlerine tıklayınız. Değerlendirmenizi ekrandan yapabileceğiniz gibi bilgisayarınıza kaydederek de yapabilirsiniz. Eğer makaleyi bilgisayarınıza indirdiyseniz sistemden çıkış yapabilirsiniz. İncelemenizi tamamlayınca yeniden sisteme giriş yaparak kalan adımları takip ederek değerlendirmenizi tamamlayabilirsiniz.
 4. Bu adımdaki ifadenin sonunda afktif hale gelecek simgeye tıklayarak, makalenin değerlendirilmesiyle ilgili görüş ve yorumlarınızı editöre iletmek üzere açılacak değerlendirme formuna yazabilirsiniz.
 5. Eğer değerlendirmenizi başka bir ortamda hazırladıysanız (Ör. MS Word), dosyanızı bu seçenekteki Dosya Gönder seçeneği aracılığı ile editöre iletilmek üzere sisteme yükleyebilirsiniz.
 6. Bu adımda değerlendirme sonucu editöre iletilir. Bu aşamada makale ile ilgili kararınızı Öneri kutusundaki seçereklerden uygun olanını seçerek editöre iletilmek üzere sisteme kaydedebilirsiniz. Değerlendirmeyi Editöre Gönder butonuna tıklayınca size sorulan "Kararınızı kaydettikten sonra bu değerlendirmede başka bir değişiklik yapamazsınız! Devam etmek istiyor musunuz?"" şeklinde onay istenecektir. Seçenek onaylanınca ekrana gelen hazır e-posta gönderme penceresi aracılığı ile sonucu editöre bildiriniz. Bu işlemin ardından sistem değerlendirme raporunu ekrana yansıtacaktır.
 7. Hakemlerin raporları tamamlandıktan sonra yazılar, Yayın Kurulu’nun onaylaması durumunda yayıma hazır hale gelir ve kabul sırası dikkate alınarak uygun görülen sayıda yayımlanır.

 

 

Açık Erişim Politikası

Açık erişimin bilginin evrensel olarak ulaşımına ve kullanımına sağladığı katkıyla, insanlık için yararlı sonuçlar üretilebileceği düşüncesiyle, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi, Açık Erişim politikasını benimsemiştir. Bu doğrultuda Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi, yazarlarından aldığı ve yayımladığı içerikle ilgili telif haklarından, bilimsel içeriğe evrensel Açık Erişimin (Open Access) desteklenmesi ve geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, uluslar arası bilinen standartlarda kaynak olarak gösterilmesi koşuluyla, ticari kullanım amacı ve içerik değişikliği dışında kalan tüm kullanım (bağlantı verme, kopyalama, baskı alma, herhangi bir fiziksel ortamda çoğaltma ve dağıtma vb.) haklarını bedelsiz kullanıma sunmaktadır. Dergi içeriğinin ticari amaçlı kullanımı için yayınevinden yazılı izin alınması gereklidir.

 

Arşivleme

Bu dergi, katılan kütüphanelerin koruma ve restorasyon amaçlı dağıtık kalıcı arşivler yaratmasına izin vermek için LOCKSS sistemi kullanmaktadır. LOCKSS sistemi konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz.

 


ISSN: 2458-7575Bilgi İşlem Daire Başkanlığı